BIP
5 LUBUSKI PUŁK ARTYLERII
AKTUALNOŚCI
Dzień logistyki
03.03.2018
Sobota na szkoleniu poligonowym zwykle jest dniem o mniejszym obciążeniu szkoleniowym. Jednak nie dla żołnierzy logistyki 5 pułku artylerii, dla których to dzień wzmożonego wysiłku

   Większość dowódców, szkolących się na poligonie drawskim pododdziałów 5 pułku artylerii, na sobotę 3 marca zaplanowała obsługę sprzętu. Sprzęt wykorzystywany w bardzo intensywny sposób podczas tygodnia zajęć, również odczuwa skutki eksploatacji w trudnych zimowych warunkach. Usterki, które w trakcie szkolenia były prowizorycznie naprawiane przez obsługi i techników, trzeba w tym dniu usunąć. Całość sprzętu sprawdzić, uzupełnić płyny eksploatacyjne. Jest to bardzo ważne, ponieważ już od poniedziałku będzie on ponownie intensywnie eksploatowany, a w dodatku niemal z marszu musi być gotowy do drogi powrotnej. Dlatego w sobotnie przedpołudnie w polowym parku sprzętu technicznego wrzała praca. Kierowcy i mechanicy dokonywali przeglądów i napraw pojazdów. Żołnierze gruntownie czyścili broń oraz wyposażenie.

   Weekend nie pozostaje wolny także dla obsługi stołówki. Pułk artylerii na poligonie to zespół około 700 mężczyzn i kobiet, które trzeba nakarmić. Aby żołnierze mogli zjeść śniadanie obsługa kuchni na długo przed pobudką musi rozpocząć przygotowanie posiłku. Zaraz po jego zakończeniu i uprzątnięciu stołówki rozpoczyna się „operacja obiad”, a później kolacja. Pomimo polowego charakteru kuchni i stołówki standardy czystości i higieny muszą być zachowane na bardzo wysokim poziomie. Choroby związane ze złą jakością jedzenia pogrążyły niejednego wielkiego dowódcę. Do tego w mroźnej aurze obecnego poligonu niezwykle istotnym pozostaje fakt aby żołnierz mógł zjeść gorący posiłek.

   Sprzęt bojowy aby zachować zdolność do wykonywania zadań potrzebuje środków, materiałów pędnych i smarów. Przez cały czas trwania poligonu dbają o to żołnierze polowego punktu tankowania.

   Żołnierze logistyki rzadko są eksponowani. Ich żmudna rzemieślnicza robota nie wydaje się szczególnie efektowna. Jednak należy pamiętać, że to od ich umiejętności, punktualności i rzetelności zależy sprawne funkcjonowanie pułku artylerii jako bojowego oddziału.

Zdjęcia: 5pa

kpt. Marcin Stajkowski


Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych