BIP
5 LUBUSKI PUŁK ARTYLERII
AKTUALNOŚCI
Zajęcia z saperskiego
05.03.2018
Szkolenie poligonowe to nie tylko taktyka i kierowanie ogniem. Korzystając z bazy szkoleniowej Centrum, żołnierze 5pa realizują także zajęcia, których nie można przeprowadzić w garnizonie, m.in. z wysadzaniem ładunków wybuchowych

W poniedziałek 5 marca, na ośrodku szkolenia inżynieryjno-saperskiego szkoliły się pododdziały 3 i 4 dywizjonów artylerii rakietowej. W pierwszej kolejności dowódcy ćwiczących baterii wsparci instruktorami z kompanii inżynieryjnej przedstawili uczestnikom warunki bezpieczeństwa. Następnie rozpoczęła się teoretyczno-praktyczna część zajęć.

Na poszczególnych punktach nauczania żołnierze uczyli się na temat lontów, spłonek i ładunków inicjujących. Później rozpoczęła się najbardziej emocjonująca część zajęć, a więc zakładanie ładunków wybuchowych. Bateria kpt. Marcina Bożka miała za zadanie przygotować ukrycie dla wyrzutni Langusta metodą wybuchową. Żołnierze mozolnie w zamarzniętej ziemi wykopali otwory na ładunki, z których najgłębszy miał ponad 2 metry. Następnie specjalista saper założył stosowną ilość ładunków.

Obserwowanie samych wybuchów następowało z bezpiecznej odległości wyznaczonej przez doświadczonych żołnierzy z kompanii inżynieryjnej. Jak przekonali się żołnierze prawidłowo detonowane ładunki umożliwiają szybkie przygotowanie ukryć dla pojazdów niewielkim nakładem pracy.

kpt. Marcin Stajkowski


Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych