BIP
5 LUBUSKI PUŁK ARTYLERII
AKTUALNOŚCI
Z wizytą u kombatantów, dzieci, młodzieży i osób dorosłych pokrzywdzonych przez los.
22.06.2018
Stowarzyszenie Rodzina Wojskowa wsparło ośrodki opiekujące się osobami niepełnosprawnymi i ciężko chorymi, które przebywają w Środowiskowych Domach Samopomocy oraz Domu Kombatanta w Sulechowie i Zielonej Górze

Stowarzyszenie Rodzina Wojskowa działając zgodnie z postanowieniami statutu bierze czynny udział w umacnianiu aktywizacji społeczno – kulturalnej oraz integracji ze środowiskiem pozawojskowym. W szczególności wspiera instytucje , które opiekują się osobami pokrzywdzonymi i dotkniętymi przez los.

        Tym razem Przewodnicząca Stowarzyszenia Rodzina Wojskowa w Sulechowie Mirosława Jagołkowska – Maćkowiak odwiedziła trzy miejsca, w których wychowankowie i pensjonariusze zostali przez nią obdarowani ręcznie wyszywanymi poszewkami na poduszki. Przysłowiowe ,, przytulanki’’ przyjechały, aż z Elbląga, gdzie Pani Celina Jankowska, główna  pomysłodawczyni i organizatorka ogólnopolskiej akcji charytatywnej pt: ,,Szyjemy Celinki dla chłopca i dziewczynki’’, szyje i przekazuje je dla chorych,  niepełnosprawnych dzieci i dorosłych aby sprawić im radość .

         W akcję zaangażowały się różne środowiska niemal na całym świecie,  wspierające Panią Celinę i wraz z nią szyją ,,Celinki’’ z przesłaniem okazywania pomocy wszystkim potrzebującym.

         We wtorek 19 czerwca Przewodnicząca SRW odwiedziła Środowiskowy Dom Samopomocy w Sulechowie. Dla trzydziestu pensjonariuszy sama wizyta była wielkim wydarzeniem, a dodatkowo stała się ogromną radością , gdy każdy otrzymał z rąk Pani Maćkowiak niepowtarzalną, ręcznie haftowaną poszewkę.

         Czwartek 21 czerwca przewidziany był na wyjazd do Zielonej Góry. Jako pierwszym miejscem spotkania okazał się Dom Pomocy Społecznej dla Kombatantów. Dla przebywających tam osób, które brały udział w wojnach, działaniach militarnych, powstaniach narodowych oraz w organizacjach walczących o suwerenność i niepodległość Rzeczpospolitej Polskiej pamięć młodszego pokolenia o nich okazała się bardzo wzruszająca.  Nasi bohaterowie z wielką radością przyjęli podarowane upominki zapewniając Przewodniczącą SRW, że znajdą one szczególne miejsce w ich pokojach.

        Kolejnym miejscem odwiedzin był Środowiskowy Dom Samopomocy nr 2.  W tym magicznym domu, gdzie przebywa 25 wychowanków od samego progu bije uśmiech i świąteczna atmosfera. Podczas spotkania nie mogło zabraknąć występów artystycznych, specjalnie przygotowanych na wizytę gości oraz śpiewu i tańca. Pensjonariusze otrzymując wyszywane poszewki okazywali ogromną radość. Dziękowali tak jak umieli i potrafili najlepiej. To niezwykłe spotkanie było ostatnim z zaplanowanych tego dnia. 

       Opuszczając ten zaczarowany dom Przewodnicząca SRW Mirosława Maćkowiak pełna wzruszenia wyznała że,, z takich miejsc i od takich wspaniałych osób trudno jest wracać do rzeczywistości. Dajecie siłę i uczycie nas bycia innymi ludźmi , a także wysyłacie pozytywną energię. Pokazujecie, że pomimo życiowych trudności i nieprzychylności losu warto się uśmiechać i żyć z całych sił. Dziękuję wam za to. Jestem pewna, że jeszcze nie raz was tutaj odwiedzę. Do zobaczenia’’.

zdjecia: st. chor. Tomasz Rybarczyk

 

 

 

 

st.chor. Tomasz RYBARCZYK


Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych