BIP
5 LUBUSKI PUŁK ARTYLERII
AKTUALNOŚCI
07.04.2012
Placówka Żandarmerii Wojskowej (PŻW) w Sulechowie wraz z 5 Lubuskim Pułkiem Artylerii (5Lpa) zorganizowała w dniu 2 kwietnia 2012 roku Dzień Dawcy Szpiku.

Między 9.00, a 14.30 grono wolontariuszy tj. lekarzy, pielęgniarek, żołnierzy i harcerzy ZHP Okręgu Babimojsko-Sulechowskiego pod przewodnictwem chorążego Piotra Nagórnego zarejestrowało 164 osoby w bazie komórek macierzystych Fundacji DKMS Baza Dawców Komórek Macierzystych Polska.Wystarczyło oddać 4ml krwi, którą zarejestrowano, jako kandydata na dawcę szpiku. W Polsce, co roku notuje się 10 tysięcy zachorowań na choroby krwi, zwane „białaczkami”. Jedną ze skutecznych metod walki z białaczką jest przeszczep szpiku. Ze statystyk wynika, że 70% chorych dzięki temu wraca do normalnego życia.
Jednak, aby mogło się tak stać potrzebny jest dawca.Jako pierwsi już o godzinie 09.00 zarejestrowali się Dowódca 5 Lubuskiego Pułku Artylerii pułkownik Sławomir Owczarek, Burmistrz Miasta i Gminy Sulechów Roman Rakowski, Komendant Placówki ŻW w Sulechowie starszy chorąży sztabowy Jacek Światły oraz Zastępca Komendanta Komisariatu Policji w Sulechowie komisarz Ewa Klementowicz. Za ich przykładem żołnierze 5 Lpa w Sulechowie, OŻW w Żaganiu (wraz z żandarmami z Sulechowa), funkcjonariusze policji z Sulechowa oraz ogromne grono osób cywilnych przystąpiło do fundacji jako potencjalni dawcy.

             Akcja swój sukces zawdzięcza dobrze zorganizowanej akcji promocyjnej, do której włączyło się nie tylko Miasto i Gmina Sulechów, ale także proboszczowie sulechowskich parafii, Rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Sulechowie, oraz sulechowskie Stowarzyszenie Rodzina Wojskowa.

chor. Piotr Nagórny


Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych