BIP
5 LUBUSKI PUŁK ARTYLERII
AKTUALNOŚCI
31.10.2016
Żołnierska Pamięć to akcja w której żołnierze odwiedzają groby kolegów, którzy stracili życie podczas wykonywania obowiązków służbowych, często w odległych miejscach na różnych kontynentach świata.

Co roku w akcję włączają się całe środowiska wojskowe. Żołnierze porządkują wojskowe cmentarze i mogiły tych o których już często nikt nie pamięta. Zapalają znicze i składają wiązanki kwiatów. Żołnierze 5 pułku artylerii również pamiętają o swoich zmarłych kolegach i w przeddzień Święta Wszystkich Świętych 31 października odwiedzili groby artylerzystów, którzy odeszli na wieczną wartę.

Delegacja w składzie: Mąż zaufania podoficerów st. chor. Czesław Modrzejewski wraz z st. chor. Rafałem Gembarą oraz st. chor. Tomaszem Rybarczykiem oddała hołd zmarłym. Podoficerowie zatrzymując się przy każdym grobie złożyli wiązankę kwiatów i zapalili znicze. Przez chwilę pozostając w zadumie przywracali w pamięci każdego zmarłego kolegę.  Wśród migoczących płomieniami zniczy takie chwile nabierają szczególnego wymiaru. Wszystkie wspomnienia powodują to, że pamięć o dokonaniach i czynach tych, których już nie ma jest wieczna.

Żołnierska Pamęć o zmarłych sulechowskich żołnierzach sięga poza obręb miejskiej nekropolii. Delegacje żołnierskie wyjechały na groby kolegów m.in. na cmentarze do Lubina i Żar.

zdjęcia: st. szer. Robert Korotyniec

st. chor. Tomasz Rybarczyk


Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych