5 pułk artylerii

czcionka większa czcionka normalna czcionka mniejsza
31 lipca 2020
Słowa Roty Przysięgi Wojskowej wybrzmiały w 5. pułku
„Ja, żołnierz Wojska Polskiego przysięgam…” tymi słowami w piątek 31 lipca 2020 roku elewi przysięgali na sztandar 5 Lubuskiego pułku artylerii
       Żołnierze służby przygotowawczej po miesiącu intensywnego szkolenia wypowiedzieli słowa roty przysięgi wojskowej, wstępując tym samym w szeregi Wojska Polskiego. Piątkowa uroczystość rozpoczęła się od wprowadzenia kompanii honorowej wraz z pocztem sztandarowym oraz złożenia meldunku dowódcy pułku przez dowódcę uroczystości.
       Pełniący obowiązki dowódcy ppłk Piotr Męczyński podkreślił, że przysięgając żołnierz zobowiązuje się do zapewnienia Polsce suwerenności i niepodległości, a społeczeństwu bezpieczeństwa i pokoju. Wskazał także, że bycie żołnierzem to zdolność do największych poświęceń. Burmistrz Sulechowa p. Wojciech Sołtys także pogratulował żołnierzom i ich rodzinom. Jednocześnie wyraził dumę, że elewi mieli szansę złożyć przysięgę właśnie tutaj, na sulechowskiej ziemi.
       Uroczystość złożenia przysięgi wojskowej to także sposobność do nagradzania. Najlepsi ze szkolących się żołnierzy zostali wyróżnieni wraz z rodzicami - listami gratulacyjnymi oraz kwiatami.  Na zakończenie wszyscy wspólnie odśpiewali Pieśń Reprezentacyjną Wojska Polskiego, a przy dźwiękach Warszawianki 1831 roku przedefilowali przed swoimi bliskimi.
       W przeddzień uroczystej przysięgi wojskowej elewi uczestniczyli w mszy świętej w swojej intencji, którą koncelebrował duszpasterz sulechowskich artylerzystów ks. ppłk Robert Krzysztofiak.
      Po uroczystości żołnierze wraz ze swoimi bliskimi udali się do domów na pierwszą, w pełni zasłużoną przepustkę. Już za kilka dni powrócą, by dalej doskonalić się w żołnierskim rzemiośle.
 
Tekst: ppor. Anna Dudek
Zdjęcia: plut. Zdzisław Szcześniak
generuj pdf
go-up
Kontakt

5 pułk artylerii
Wojska Polskiego 1
66-100 Sulechów
tel. 261569622
fax. 261569222

    
  • BIP