5 pułk artylerii


czcionka mniejsza czcionka normalna czcionka większa
5 KOMPANIA LEKKIEJ ARTYLERII

                                   

 

1830

          Kolejną jednostką artylerii, której tradycje dziedziczy 5 Lubuski pułk artylerii, jest 5 kompania lekkiej artylerii. Została ona sformowana wiosna 1831 roku w wyniku reorganizacji walczącej z Rosją armii Królestwa Polskiego.

            Kompania weszła w skład 5 Dywizji Piechoty i wraz z nią wzięła udział w walkach. Chrztem bojowym dla artylerzystów była słynna nieudana Wyprawa na Gwardię. Bitwa pod Ostrołęką stoczona 26 maja 1831 roku pomimo bohaterstwa żołnierzy przyniosła polskim oddziałom duże straty. Od tej pory losy powstania zaczęły się odwracać na niekorzyść Królestwa. Niemniej 5 kompania artylerii kontynuowała swoje działania.

            Przez kolejne dwa miesiące kompania manewrowała wraz z dywizją celem rozpoznania zamiarów przeciwnika. 29 sierpnia wzięła udział w zwycięskiej bitwie pod Międzyrzeczem Podlaskim. Po bitwie dowódca korpusu kontynuował działania zaczepne. W wyniku nieporozumień w dowództwie kompania nie wzięła udziału w obronie Warszawy, wycofując się wraz z resztą dywizji w kierunku granicy austriackiej, po przekroczeniu której została rozformowana.
    
  • BIP
pdf

go-up
Kontakt

5 pułk artylerii
Wojska Polskiego 1
66-100 Sulechów
tel. 261569622
fax. 261569222

    
  • BIP