5 pułk artylerii


czcionka mniejsza czcionka normalna czcionka większa
5 LWOWSKI PUŁK ARTYLERII

                                                          1918

            Historia 5 Lwowskiego pułku artylerii rozpoczęła się 4 listopada 1918 roku w ogarniętym walkami Lwowie. Rozkazem dowództwa porucznik Stanisław Królikiewicz otrzymał rozkaz sformowania baterii artylerii. W dniu 7 listopada 1918 roku, nowosformowana bateria otworzyła ogień w kierunku zajętej przez Ukraińców cytadeli. Dla upamiętnienia tego faktu dzień ten stał się świętem 5 pułku artylerii.

         W wyniku walk w krótkim okresie udało się Lwowiakom zdobyć więcej sprzętu artyleryjskiego, dzięki czemu udało się sformować kilka kolejnych baterii, przeformowanych 1 grudnia 1918 roku w 1 pułk artylerii Lwowski.

          W styczniu 1919 roku 1 pap, został przeformowany na 4 puk artylerii i wraz ze sformowany 5 pułkiem artylerii wziął udział w walkach w okrążonym Lwowie. W kwietniu 1919 roku oba pułki zostały połączone w 5 Lwowski pułk artylerii, o strukturze 3 dywizjonów. Ostatnie walki z Ukraińcami wygasły 16 lipca 1919 roku.

        Czas przerwy w działaniach został spożytkowany na uzupełnienie oraz szkolenie żołnierzy pułku. Od lutego 1920 roku 5 Lwowski pułk artylerii przystąpił do działań przeciwko wojskom bolszewickim. Podczas toczonych krwawych bojów letniej kampanii 1920 roku, pododdziały 5 pułku wspierały polską piechotę wielokrotnie odznaczając się w walkach.

1930

 

        Po zakończeniu działań wojennych pułk został rozlokowany w koszarach we Lwowie i przez cały okres międzywojenny prowadził bieżącą działalność szkoleniową.

 

         Mobilizację pułku rozpoczęto 30 sierpnia 1939 roku. Wczesnym rankiem 1 września w drogę na front wyruszył 1 dywizjon artylerii, który swoje działania bojowe rozpoczął w okolicy Włocławka. Przez 19 dni dywizjon wspierał działania obronne wycofując się sukcesywnie w kierunku Warszawy. W dniu 19 września poszczególne rozbite pododdziały zostały wzięte przez Niemców do niewoli.

 

         Pozostałe dwa dywizjonu 5 pal, otrzymały zadanie przemieszczenia się na front po zakończeniu mobilizacji. W toku działań pułk otrzymał zadanie wzmocnienia obrony stolicy. Ostatecznie do Warszawy 9 września dotarł 2 dywizjon oraz 8 bateria 3 dywizjonu, które do kapitulacji stolicy 27 września wykonywały zadania wsparcia ogniowego.

 

       Pozostała część 3 dywizjonu wieczorem 9 września również podjęła próbę przedarcia się do stolicy co jednak uniemożliwiły działające już w rejonie Mińska Mazowieckiego niemieckie oddziały. Wobec powyższego dowódca dywizjonu postanowił współdziałać z napotkanymi oddziałami piechoty. Ostatnie walki stoczono 27 września po czym pododdział rozwiązano. Tym samym 5 Lwowski pułk artylerii przestał istnieć.

 

    
  • BIP
pdf

go-up
Kontakt

5 pułk artylerii
Wojska Polskiego 1
66-100 Sulechów
tel. 261569622
fax. 261569222

    
  • BIP