5 pułk artylerii


czcionka mniejsza czcionka normalna czcionka większa
KOMPANIA ARTYLERII DYWIZJI POLSKIEJ

                    

1812

 

          Niemal natychmiast po upadku Rzeczpospolitej Obojga Narodów, Polacy przystąpili do walki o odzyskanie niepodległości. Okazja nadarzyła się już kilka lat po III rozbiorze. Wielką nadzieją stał się zyskujący coraz większe znaczenie w Europie Napoleon Bonaparte. Cesarz Francuzów, toczący walkę między innymi z zaborcami Polski, zezwolił na utworzenie składających się z Polaków jednostek, a w 1807 roku doprowadził do utworzenia Księstwa Warszawskiego. Księstwo dysponowało swoimi siłami zbrojnymi. Jak się szybko okazało liczebność powstającego wojska stała się wielkim problemem dla małego budżetu tworzonego państwa. Stąd Napoleon na wniosek dowodzącego w Księstwie marszałka Davouta oraz współdziałającego z nim księcia Poniatowskiego, postanowił przyjąć na żołd francuski tzw. Dywizję Polską.

         Została ona sformowana z trzech pułków piechoty, a swoim składzie dysponowała dodatkowo kompanią artylerii pieszej, której tradycje kultywuje dziś 5 Lubuski pułk artylerii. Jesienią 1808 roku kompania wraz z resztą dywizji przekroczyła granice Księstwa Warszawskiego i przez Paryż, gdzie żołnierze otrzymali najnowsze francuskie uzbrojenie, udała się do Hiszpanii.

            Na ziemi hiszpańskiej doszło do szeregu potyczek i bitew. Jedną z ważniejszych było zdobycie mostu na Tagu pod Almaraz 25 grudnia 1808 r. Swój wielki udział w sukcesie miała kompania artylerii, która obezwładniła działa przeciwnika oraz ciągłym wsparciem umożliwiła sukces piechocie.

          Kompania w składzie dywizji brała też udział w bitwie pod Talaverą i Almonacid. Szereg potyczek spowodował znaczne ubytki w stanie kompanii, które były uzupełniane posiłkami przysyłanymi z Księstwa.

           Koniec działalności kompanii pieszej artylerii, przyniósł rozkaz Napoleona z dnia 5 stycznia 1812 roku, nakazujący powrót dywizji do kraju, celem przygotowania się do Kampanii Rosyjskiej. Kompania podczas Wyprawy na Moskwę działała w składzie utworzonej z Dywizji Polskiej, 28 Dywizji Piechoty, 9 korpusu marszałka Victora. Niestety wyprawa okazała się klęską, a z Rosji powróciły tylko smutne resztki Wielkiej Armii. Wraz z klęską Napoleona zakończyła się też historia kompanii pieszej artylerii.

 

    
  • BIP
pdf

go-up
Kontakt

5 pułk artylerii
Wojska Polskiego 1
66-100 Sulechów
tel. 261569622
fax. 261569222

    
  • BIP